• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • العربية
  • Стара версія
Реєстрація компаній, відкриття представництв іноземних компаній в Королівстві Саудівська Аравія
Опубліковано 14 січня 2024 року о 12:00

Іноземні компанії, які бажають заснувати інвестиційні та комерційні структури в Королівстві, повинні отримати ліцензію від Генеральної інвестиційної адміністрації (https://www.misa.gov.sa/en/), (https://www.investsaudi.sa/).

Генеральна інвестиційна адміністрація (Saudi Arabian General Investment Authority, SAGIA) створено урядом Саудівської Аравії 10 квітня 2000 року в рамках заходів щодо формалізації процесу економічної лібералізації. SAGIA прагне підтримувати нові та зростаючі підприємства в Саудівській Аравії. З метою якомога простішого інвестування, заснування та керування бізнесом вона створила мережу динамічних бізнес-центрів по всій країні. Кожен центр надає високоефективний ресурс, який допомагає компаніям швидко й ефективно працювати.

Центри надають консультації щодо ліцензійних вимог і послуг після ліцензування, контакти представників усіх відповідних урядових відомств, таких як міністерство праці, Генеральне паспортне управління, міністерство торгівлі та інвестицій, Генеральна податкова адміністрація та нотаріальні контори. Вони також надають високотехнологічні електронні послуги від пункту реєстрації до онлайн-інвестиційного менеджменту за допомогою різноманітних автоматизованих послуг, представлених на вдосконаленому веб-порталі.

Типи інвестиційних ліцензій відрізняються відповідно до вимог, таких як мінімальний прийнятний капітал і відсоток акцій місцевого партнера.

Процедура реєстрації нових компаній у Саудівській Аравії є дуже простою. Уряд КСА зменшив вимоги до мінімально необхідного капіталу та скоротив терміни розгляду документів, необхідних для реєстрації.

Реєстрація компанії передбачає 11 етапів:

  1. Підготовка установчих документів та їхня легалізація в дипломатичній установі Саудівської Аравії. Термін – 2 тижні.
  2. Подача заявки до Генеральної інвестиційної адміністрації Саудівської Аравії та отримання відповідної ліцензії. Термін ‒ від 3 до 4 тижнів. Вартість ‒ SAR 2000.
  3. Отримання дозволу в міністерстві торгівлі та промисловості КСА після подачі статуту та назви компанії. Термін ‒ 5 днів.
  4. Підписання статуту засновниками у присутності нотаріуса. Термін ‒ 1 день.
  5. Опублікування назви компанії та витягів зі статуту в одному з місцевих офіціальних видань. Термін ‒ 2 дні. Вартість – приблизно SAR 5500.
  6. Відкриття рахунку в банку, переказ коштів у статутний капітал та отримання підтвердження про переказ. Термін – 2 тижні.
  7. Реєстрація в Генеральному паспортному управлінні міністерства внутрішніх справ та міністерстві праці, отримання робочої візи для керівника компанії. Термін – 2 тижні.
  8. Отримання візи в консульській установі Саудівської Аравії та дозволу на роботу та проживання керівником компанії після прибуття до Королівства. Термін – 2 тижні.
  9. Реєстрація компанії в комерційному реєстрі міністерства торгівлі та промисловості, а також ТПП КСА. Термін – 2 дні. Вартість – SAR 8100.
  10. Отримання реєстраційного номера та бізнес-сертифіката після реєстрації в Генеральній податковій адміністрації та міністерстві фінансів. Термін ‒ 1 день.
  11. Реєстрація в Генеральному управлінні соціального страхування. Термін ‒ 1 день.

Під час проходження всіх етапів іноземцю, який не знайомий з практикою діловодства в КСА та не володіє арабською мовою, як правило, важко виконати всі процедури, тому на практиці тривалість процесу реєстрації компанії в Королівстві може суттєво перевищувати встановлені законодавством терміни. Таким чином, з метою економії часу та фінансових ресурсів іноземцям рекомендовано звертатися до спеціалізованих компаній, які надають юридичні реєстраційні послуги.

Саудівське законодавство, яке регулює діяльність комерційних структур в країні, передбачає можливість заснування компаній таких організаційно-правових форм:

  • відкрите акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю;
  • закрите акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю;
  • партнерство;
  • філія іноземної компанії;
  • приватне підприємство.

Відкрите акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю засновується не менше ніж п’ятьма фізичними або юридичними особами (максимальна кількість акціонерів не обмежена) та характеризується таким чином:

  • якщо компанія не планує пропонувати свої акції у відкритому доступі, мінімальний статутний капітал має становити SАR 2 млн. ($ 1 дорівнює 3,75 саудівських ріалів);
  • за умови відкритого доступу мінімальний статутний капітал має становити SАR 10 млн.;
  • на момент реєстрації оплачується мінімум 50 % від суми капіталу;
  • компанія має право випускати до 50 % своїх акцій у вигляді т.зв. неголосуючих привілейованих акцій;
  • компанією керує рада директорів, яка складається мінімум з трьох осіб, які обов’язково мають володіти не менше ніж 200 акціями компанії;
  • компанія має право на здійснення будь-якої діяльності, водночас розробка корисних копалин, управління підприємствами загального користування, банківська та страхова діяльність потребують отримання дозволу шляхом видання королівського указу.

Закрите акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю засновується не менше ніж двома фізичними або юридичними особами (максимальна кількість акціонерів – 50) та характеризується таким чином:

  • мінімальний статутний капітал‒ SАR 500 тис.;
  • на момент реєстрації оплачується мінімум 50 % від суми капіталу;
  • компанія має право випускати лише іменні акції, які передаються третім особам лише за умови одностайного дозволу на це акціонерів;
  • управління компанією може здійснюватися одним директором, який не зобов’язаний бути акціонером компанії, водночас компанія, в якій більше ніж 20 акціонерів має створити наглядову раду з контролю за діяльністю директорів;
  • компанія не має право на здійснення будь-якої діяльності щодо розробки корисних копалин, управління підприємствами загального користування, банківської та страхової діяльності.

Незважаючи на те що іноземці мають право засновувати в Королівстві партнерства як з обмеженою, так і з необмеженою відповідальністю, володіючи 100 % капіталу підприємства, на практиці на підприємстві корисним є наявність партнера ‒ резидента Саудівської Аравії, який володіє 50 % або більше від загального капіталу компанії. Це дозволяє отримувати безвідсоткові позики й використовувати право на отримання державних замовлень у Королівстві. Іноземні юристи, інженери та медичні працівники мають право засновувати в Саудівській Аравії професійні партнерства та отримувати місцеву ліцензію для здійснення професійної діяльності. Підприємства такого партнерства потребують дозволу міністерства торгівлі КСА, яке реєструє установчий договір та, зокрема, визначає розмір мінімальної участі резидентів Саудівської Аравії (як правило – 25%). Для заснування партнерства не вимагається оплата мінімально необхідного капіталу. Назва підприємства має включати ім’я (назву) як мінімум одного з генеральних партнерів. Управління здійснюється генеральними партнерами з необмеженою відповідальністю.

Філія іноземної компанії в Саудівській Аравії може бути створена тільки іноземною компанією, яка здійснює діяльність, що є суттєвою та необхідною для подальшого економічного розвитку Королівства.

Приватне підприємство не може зацікавити іноземного інвестора з огляду на заборону іноземцю здійснювати діяльність в Королівстві як одноосібного підприємця.

Будь-яке підприємство в Саудівській Аравії має бути зареєстроване в торговельному реєстрі, водночас потенційні партнери зобов’язані отримати дозвіл Комітету з іноземних інвестицій до моменту реєстрації підприємства зі спільним капіталом. Реєстрація щорічного звіту компанії та фінансовий аудит є обов’язковими нормами, валютний контроль – не є обов’язковим.

Корпоративним податком у Саудівській Аравії обкладається прибуток іноземних акціонерів компаній і чистий прибуток філій іноземних компаній. Приріст капіталу прирівнюється до звичайного доходу.

Ставки оподаткування, що застосовуються до партнерства та компаній з обмеженою відповідальністю, коливаються від 25 % до 45 % залежно від обсягу прибутку, а саме:

  • до SR 100 000 ‒ 25%;
  • від SR 100 001 до 500 000 ‒ 35%;
  • від 500 001 до 1 000 000 ‒ 40%;
  • понад SR 1 000 000 ‒ 45%.

Виробники сільськогосподарської продукції в Саудівській Аравії можуть бути звільнені від сплати податків на термін до 10 років. Ставка оподаткування для компаній, що видобувають природній газ, становить 30 % від чистого виробничого прибутку, нафту та вуглеводні ‒ 85%.

Закят (Zakat) – це податок у розмірі 2,5% на прибуток від будь-якої комерційної діяльності, який стягується на релігійні потреби в Королівстві, а також країнах-членах Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ), із саудівських громадян і компаній, що перебувають у їхній повній власності.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux