• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
 • Стара версія
Корисні поради експортеру
Опубліковано 14 січня 2024 року о 13:30

Культура Саудівської Аравії нерозривно пов'язана з ісламом, що пронизує всі аспекти громадського, політичного й особистого життя громадян країни. Поведінковий стереотип і характер суспільного життя вирізняються специфікою, що диктується суворістю настанов Корану, сформованим типом сприйняття навколишнього світу та вимогами бедуїнської етики.

Запрошення до місцевого будинку – дуже велика рідкість і висока честь для гостя. Араби вважають за краще зустрічатися в готелях, ресторанах, на спеціальних відкритих майданчиках-кафе під навісом, але запрошують у свій будинок тільки найближчих друзів або дуже шанованих людей.

Маленький подарунок главі родини, найстаршому чоловіку в родині, або дітям сприймається з вдячністю. Вести розмову з обговорення бізнесу або особистого життя не рекомендується – цінується статечна і відсторонена бесіда, нагальні питання обговорюються «по ходу справи». Для дорогих гостей буде обов'язково запалена курильниця з ладаном, а розмова супроводжуватиметься неодмінною кавою та солодощами.

Аравійський одяг символічно пов'язує людей з культурою ісламу. Зазвичай чоловіки носять довгі сорочки з вовни та бавовни («тоб»), «гутру» (полотно з бавовни, загорнуте навколо голови). У холодні дні чоловіки надягають плащ з верблюжої вовни. Жінки носять одяг, прикрашений народними орнаментами, однак назовні одягають довгі чорні плащі («абая») і паранджу («нікаб»). Віднедавна іноземним жінкам дозволено не покривати голову. Ділові зустрічі вимагають від чоловіків офіційного вбрання ‒ діловий костюм.

Жінка може бути присутньою на переговорах, але не на першому плані. Жінки мають бути одягнені в діловий костюм, взуття на низьких підборах та бажано легкий шарф на кшталт палантину. Слід уникати демонстрації відкритих частин тіла, крім кистей рук та обличчя.

Іноземцям категорично не рекомендується носити місцевий одяг, оскільки фасон, крій, колір і обробка багатьох елементів традиційного арабського одягу мають на меті визначати приналежність господаря до певного клану. Водночас подібну реакцію можна зустріти лише в найбільш консервативних представників місцевого населення.

Робочий тиждень у країнах Аравійського півострова розпочинається в неділю й закінчується у четвер, п’ятниця та субота є вихідними днями. Певна кількість компаній працює в четвер до обіду. Під час місяця Рамадан робочий день може бути скорочений до шести годин. Важливі переговори, особливо перше знайомство, не слід призначати на Рамадан. Ставлення до куріння приблизно таке саме, як і в більшості європейських країн. Протягом місяця Рамадан мусульманам забороняється їсти, курити або пити протягом світлого часу доби, це правило поширюється і на іноземців, хоча переважно в публічних місцях.

Особиста зустріч є головним і найкращим способом спілкування в КСА. Не дивно, що навіть після тривалих, на думку іноземця, успішних переговорів на відстані саудівський бізнесмен відтермінує позитивний розгляд питання, поки не зустрінеться особисто з потенційним клієнтом.

Ділові зустрічі краще планувати на ранковий час. Слід ставитися з повагою до молитви та планувати перемовини з урахуванням часу проведення. Віднедавна частина супермаркетів, торговельних комплексів тощо не закриваються на час молитви, як це було до 2020 року.

Жодна ділова зустріч не обходиться без чаю та кави. Особливо популярною є кава, яку завжди пропонують гостю за бедуїнською традицією, щоб запевнити його в своєму щирому ставленні. Відмова від напою може розцінюватися як певний виклик, прояв недоброзичливості, навіть образа. Зазвичай на початку бесіди співрозмовники спілкуються на загальні теми.

Заборонено будь-яке обговорення наявного політичного або релігійного ладу. За порушення канонів ісламу належить жорстоке покарання, і за цим стежать суворо.

Обмін візитними картками є поширеною практикою в КСА. Ваш співрозмовник із задоволенням отримає вашу картку, де інформація на одній з її сторін арабською мовою завжди вітається.

Треба бути готовим до тривалого обговорення ділових питань, але також розуміти, що мусульмани вважають час найбільшою цінністю людини.

Вручення подарунку під час ділових зустрічей не є обов’язковим, але бажаним для розбудови нормальних відносин. Під час дарування слід уникати таких подарунків, як алкоголь та свинина (Коран забороняє вживання свинини і спиртного. Суворо карається (негайний арешт або депортація) перебування в громадському місці в стані алкогольного сп'яніння). Дарування квітів теж не є поширеною практикою в КСА. Здебільшого квіти даруються тим, хто перебуває на лікуванні в шпиталі або під час виписки з нього, надсилаються заздалегідь до місця проведення урочистого публічного заходу.

Вручати або отримувати подарунок, гроші та речі, брати їжу слід тільки правою рукою, оскільки в ісламі ліва рука вважається нечистою.

Не прийнято їсти стоячи або на ходу, а також дивитися в обличчя людини, зайнятою їжею.

Підошви ніг, зокрема при сидінні у низьких кріслах, не повинні бути спрямовані на чиюсь сторону.

Під час рукостискання не можна тримати іншу руку в кишені або інтенсивно розмахувати нею в повітрі (особливо із сигаретою).

Не варто виявляти негативне ставлення до ісламу. Важливо не висловлювати здивування або якимось чином акцентувати увагу на виконанні арабами молитовного обов’язку.

Саудівський побут пронизаний традиціями, які шануються повсюдно. Одна з них – учинення молитви: мусульмани зобов'язані виконувати її завжди, у встановлений для цього час. Подібне може трапитися у процесі бесіди або за іншої ситуації, що змусить співрозмовника на півслові перервати зустріч і почати молитву.

Найчастіше це робиться в самоті, але, за неможливості забезпечити це молитва може відбутися на очах в інших людей. Природньо, що така потреба не має викликати ніякої негативної реакції, до неї слід ставитися як до богоугодної справи (зокрема, не наступати на килимок для молитви, не заважати особі, яка молиться, у т.ч. обходити її спереду).

У звичайній розмові цілком припустимим є посилання на Бога, однак не можна цим зловживати. Якщо ви атеїст, то не треба це афішувати. Мусульмани спокійно ставляться до інших релігій та їм більш імпонує, що у вас інша релігія, а не те, що ви взагалі не вірите в Бога.

Також не варто активно жестикулювати – у арабів своя складна система жестикуляції , тому часто цілком пристойний європейський жест може означати щось образливе.

Араби Саудівської Аравії зазвичай вітають членів сім'ї і друзів обіймами і поцілунками в обидві щоки. З малознайомими людьми це не прийнято – тут користуються звичайним рукостисканням.

Торкатися до представників протилежної статі категорично не рекомендується.

Традиції суспільної поведінки в КСА надзвичайно консервативні й цим ні в якому разі не слід нехтувати. За порушення місцевих правил зазвичай загрожує негайна депортація з країни.

При появі в саудівських містах, публічних місцях і при особистих зустрічах прийнято дотримуватися місцевих вимог, що не є чимось незвичайним і не повинно розглядатися як замах на звичаї особи іншого етнічного походження, яка опинилася в арабському середовищі. Доцільно проявляти повагу до місцевих звичаїв і традицій, навіть підкреслюючи свій намір дотримуватися їх за будь-яких обставин.

2006 року уряд КСА скасував заборону на фотографування в громадських місцях, проте для зйомок приватної власності, державних і військових об'єктів, елементів інфраструктури або окремих людей, як і раніше, потрібен дозвіл.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux