Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

, Київ 15:46

Політичні відносини між Україною та Саудівською Аравією

Історія двосторонніх відносин

Українсько-саудівські двосторонні відносини були започатковані під час візиту до Ер-Ріяду у квітні 1993 р. української урядової делегації на чолі з Прем'єр-міністром України Л.Д.Кучмою.

14 квітня 1993 р. Міністри закордонних справ двох країн підписали «Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Саудівська Аравія» на рівні посольств.

17 грудня 1993 року Верховна Рада України прийняла постанову про відкриття Посольства України в Ер-Ріяді, яке було відкрите 24 червня 1996 року.

Посольство Саудівської Аравії розпочало свою діяльність у Києві в липні 2009 року. 13 травня 2010 року до Києва прибув перший посол Королівства Саудівська Аравія в Україні Джудійя Альхазаль.

29 грудня 1996 р. у ході візиту до КСА Заступника голови Держкомміграції України Ю.Білухи відбулося підписання Протоколу між Державним комітетом нацміграції України та Міністерством хаджу КСА про здійснення паломництва мусульман України до ісламських святинь, які знаходяться на території королівства.

24-27 жовтня 1997 р. у рамках проведення в Саудівській Аравії Української міжнародної виставки відбувся офіційний візит до КСА Міністра зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України С.Осики, який провів переговори з саудівським Міністром торгівлі У.Факіхом.

У травні 1997р. в Ер-Ріяді відбулися переговори експертів Міністерства економіки та Кабміну України з експертами саудівських відомств (МЗС, Міністерства торгівлі, Міністерства фінансів, Міністерства нафти та мінеральних ресурсів, Міністерства планування, Міністерства промисловості та електрифікації, Саудівської Академії наук тощо), в результаті чого було парафовано рамкову Угоду про торгівельно-економічне, науково-технічне та інвестиційне співробітництво.

У січні 2000 р. на запрошення Другого Віце-прем’єр-міністра, Міністра оборони та авіації КСА принца Султана бін Абдулазіза Саудівську Аравію відвідала делегація ДК »Укрспецекспорт» на чолі з Генеральним директором В.І. Малевим. Були проведені переговори з Начальником Генерального штабу ЗС КСА А. Аль-Мухейєю, а також робочі зустрічі з групою саудівських військових фахівців. Під час переговорів саудівські експерти були ознайомлені з науково-виробничими можливостями українського ВПК, розробками нових видів сучасного озброєння та іншим. Саудівська сторона висловила зацікавленість отриманою інформацією.

У червні 2002 року Саудівську Аравію відвідала делегація у складі Першого заступника Керівника Головного управління з питань зовнішньої політики Адміністрації Президента України Є.О. Микитенка та Повноважного Представника України на Близькому та Середньому Сході В.І. Нагайчука, які провели консультації в МЗС КСА та переговори з Першим заступником Міністра закордонних справ Саудівської Аравії Н. Мадані, під час яких обговорили питання щодо підготовки візиту до КСА Президента України Л.Д. Кучми.

У жовтні 2002 р. Україну відвідав один з найвідоміших підприємців Саудівської Аравії А. Аль-Раджхі. Були проведені зустрічі в Адміністрації Президента України, Кабінеті Міністрів України, Національному банку України, Укрексімбанку, УСПП, Холдінгу «Укразіябуд». Під час цих зустрічей було досягнуто принципових домовленостей про розширення номенклатури українського експорту до Саудівської Аравії та інших країн регіону, про створення спільного українсько-саудівського підприємства з відновлення роботи нафтових свердловин, про створення спільного підприємства з компанією «Антарктика», заснування в Україні представництва корпорації «Аль-Раджхі» та філії саудівського банку.

Процесу розвитку українсько-саудівських відносин сприяв візит до Ер-Ріяду Президента України Л.Д. Кучми, який було проведено з 17 по 19 січня 2003р.

Відбулися зустрічі і переговори Президента України з Королем Саудівської Аравії Фагдом бін Абдульазізом, Спадкоємним принцом, Віце-прем’єр-міністром, Командувачем Національною гвардією Абдуллою бін Абдульазізом, Міністром закордонних справ принцом Саудом Аль-Фейсалом, Міністром промисловості та електроенергетики Гашимом Ямані, Генеральним секретарем Ради співробіітництва арабських держав Перської затоки Абдурахманом Аль-Атийєю та відомим саудівським підприємцем Абдуллою Аль-Раджхі, який відвідав Україну у жовтні 2002 року.

Були також проведені зустрічі Віце-прем’єр-міністра України В.А. Гайдука з Міністром нафти та мінеральних ресурсів Саудівської Аравії А. Аль-Наімі, Міністра аграрної політики України С.М. Рижука з Міністром сільського господарства КСА А. Муаммаром та Міністра транспорту України Г.М. Кірпи з Заступником Міністра транспорту КСА А. Аль-Мукбілєм.

Під час візиту глави зовнішньополітичних відомств двох країн підписали «Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Саудівська Аравія про торгівельне, економічне, наукове, технічне та інвестиційне співробітництво».

З інтересом був сприйнятий візит до Ер-Ріяду у березні 2003р. Голови Державної туристичної адміністрації України В.І. Цибуха, який зустрівся з високопосадовими державними службовцями та представниками приватних компаній КСА і поінформував їх про туристично-рекреаційні можливості, наявні в нашій країні, а також про можливості інвестування в українську туристичну галузь.

У липні 2003р. відбувся візит до України саудівської бізнес-делегації, члени якої зустрілися з керівництвом підприємств «Укрспецекспорт», «УкрАзіябуд», «Укрінтеренерго» та інших українських компаній. За результатами цього візиту було підписано 11 угод про співробітництво та протоколів про наміри.

Позитивним прикладом розвитку двостороніх відносин можна вважати візит до України у серпні 2003р. делегації Міністерства оборони та авіації КСА, яка ознайомилася з можливостями військово-промислового комплексу України, для чого відвідала разом з представниками ДП «Укрспецекспорт» Харків, Донецьк, Феодосію та Житомир.

У квітні 2004р. відбувся візит до України делегації Міністерства внутрішніх справ КСА, яка відвідала українські компанії-виробники обладнання та техніки, що використовується у боротьбі з розповсюдженням наркотиків, для контролю суходільних і морських кордонів, тренування антитерористичних формувань тощо.

У червні 2004 р. відбувся візит до нашої країни Генерального секретаря Ради співробітництва арабських держав Перської затоки А. Аль-Атийі.


У липні 2004 р. в м. Джидда відбулось перше спільне засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. З української сторони Комісію очолював Міністр економіки та з питань європейської інтеграції М.І. Деркач, з саудівської сторони – Міністр торгівлі та промисловості Гашим Ямані.

Під час роботи Комісії обговорювався широкий спектр українсько-саудівських взаємин та були визначені напрями та механізми поглиблення взаємовигідного співробітництва і диверсифікації та інтенсифікації товарообігу між країнами.

Для налагодження ділових контактів та реалізації спільних проектів у зазначених сферах, в рамках Комісії відбувся бізнес-форум, у роботі якого брали участь представники українських та саудівських ділових кіл.

23-26 травня 2005 року відбувся візит делегації Саудівської Аравії до України, яку очолював голова Ради ТПП КСА Абдул Рахман Аль-Джурайсі.

Під час її візиту відбулось спільне засідання ТПП України та Ради ТПП КСА, кульмінацією якого стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння між ТПП України і Радою ТПП КСА щодо створення Українсько-саудівської ділової ради. Відбулась зустріч Прем’єр-міністра України Ю.В. Тимошенко з головою Ради ТПП КСА Абдул Рахманом Аль-Джурайсі, у ході якої обговорювались питання поглиблення двосторонніх торговельно-економічних відносин, розвитку інвестиційного співробітництва.

25 травня 2005 р. відбувся бізнес-форум «Бізнес без кордонів: Королівство Саудівська Аравія – Україна». Зазначений захід надав можливість започаткувати безпосереднє співробітництво між українськими та саудівським бізнесменами, ознайомити саудівські ділові кола та представників саудівських провінційних торговельно-промислових палат з експортним потенціалом українських суб’єктів підприємницької діяльності, налагодити можливе інвестиційне співробітництво.

20-24 лютого 2006 р. в Києві було проведене друге засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Українську частину комісії очолював Міністр економіки А.П.Яценюк, саудівську – Міністр торгівлі та промисловості Х.Ямані. Під час роботи комісії відбулися зустрічі Х.Ямані з Прем’єр-міністром України Ю.І.Єхануровим, Міністром закордонних справ Б.І.Тарасюком, Міністром промислової політики В.М.Шандрою.
У рамках роботи комісії відбувся другий бізнес-форум «Бізнес без кордонів: Україна – Саудівська Аравія», проведено перше засідання Українсько-саудівської ділової ради, відбулися зустрічі представників ділових кіл двох країн.

19-20 травня 2007 року в Ер-Ріяді перебували представники української інвестиційної консалтингової компанії «СФС Консалтинг» («CFC Consulting»), які провели семінар-презентацію «Інвестиційні можливості України», а також обговорили питання щодо організації міжрегіонального економічного форуму «Східна Європа – РСАДПЗ».

8-9 квітня 2008 р. В Ер-Ріяді було проведено Третє спільне засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва.

Українську частину Комісії очолював Перший Віце-прем’єр-міністр України О.В. Турчинов, саудівську – Міністр транспорту КСА Джабара бін Ід Аль-Сурайсарі. У складі офіційної делегації України перебувало 22 представника міністерств та відомств, а також супроводжуючі особи та представники провідних українських ЗМІ, члени української частини Українсько-саудівської ділової ради (далі – УСДР), загальним числом у 34 особи.

За результатами Третього засідання Комісії були підписані Протокол Третього засідання Комісії, Угода про заохочення та взаємний захист інвестицій, Дистриб’юторська угода між ХК «АвтоКрАЗ» та «Абдулатиф Аліса Отомотів Кo.», Протокол щодо узгодження тексту проекту Угоди про морське торговельне судноплавство.

Знаковою подією стала зустріч Першого Віце-прем’єр-міністра України О.В. Турчинова з Королем Саудівської Аравії Абдуллою. Керівник Саудівської Аравії дав високу оцінку динаміці двосторонніх саудівсько-українських відносин і перспективам їх подальшого розвитку, наголосивши на тому, що запорукою цього процесу є висока репутація, яку має Україна в Королівстві Саудівська Аравія. Монарх продемонстрував обізнаність щодо експортного сільськогосподарського потенціалу України та виявив зацікавленість до експортних можливостей української промисловості, закликав до підтримки приватного бізнесу та інвесторів.

9 – 12 лютого 2009 року в Ер-Ріяді перебувала делегація Верховної Ради України, яку очолював Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах, член депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків із Саудівською Аравією О.Г.Білорус.

У ході візиту відбулися зустрічі членів делегації з Головою Консультативної Ради Салехом Хумейдом, Міністром закордонних справ Саудом Аль-Фейсалом, Головою Торговельно-промислової палати Ер-Ріяду Абдурахманом Аль-Джурейсі, проректором міжнародної академії «Аль-Фейсал» Ахмадом Ат-Тавілем. Члени делегації та співробітники Посольства відвідали засідання Консультативної Ради, на якому були представлені депутатам саудівського парламенту.

У липні 2009 року в Києві розпочало свою діяльність посольство Саудівської Аравії. У травні 2010 р. в Київ прибув перший посол Королівства Саудівська Аравія в Україні Джудія Аль-Хазал

29 – 30 жовтня 2009 року під час візиту до України заступника міністра закордонних справ КСА Х.Аль-Джиндана було підписано протокол про проведення політичних консультацій між МЗС України та КСА.


15 грудня 2009 року в м.Ер-Ріяд перебував з робочою поїздкою президент Українського союзу промисловців та підприємців А.Кінах. Українська делегація у складі 5 осіб прибула на запрошення принца Абдулазіза Бін Мішааля. В ході переговорів було обговорено широке коло питань щодо розвитку співробітництва у будівельній, нафтовій, хімічній, сільськогосподарській та інших галузях.

У травні 2010 року, за активного сприяння економічного відділу Посольства спільно з керівництвом консалтингової компанії «CFC», відбувся візит делегації українських бізнесменів. У ході візиту Посольством було організовано низку зустрічей у найбільших компаніях сільськогосподарського сектору КСА, а також з низкою інвестиційних компаній.

У червні 2010 року економічним відділом Посольства спільно з Діловим центром «Україна-Близький Схід» було організовано візит делегації Міністерства сільського господарства КСА на чолі з заступником міністра до України для участі у сільськогосподарській виставці «Агро- 2010». У ході візиту відбулась зустріч саудівського посадовця з Міністром аграрної політики України. За результатами переговорів сторони погодили розпочати системну роботу в галузі АПК, зокрема домовилися про експорт 1 мільйона тонн зерна в Саудівську Аравію, а також заявили про намір створення спільних підприємств і технопарків в галузі АПК в Україні.

17-18 липня 2010 р. у м.Ер-Ріяд з діловим візитом перебувала делегація компанії «Мостобуд» на чолі з її президентом. У ході візиту відбулась зустріч представників української компанії з принцем Бандаром бін Мухаммедом бін Абдурахманом Аль-Саудом та низкою найбільших саудівських компаній, які працюють у будівельному секторі Королівства. Під час зустрічей, зокрема, обговорювались питання подальшої співпраці, а також відкриття у КСА представництва компанії «Мостобуд».

2-3 листопада 2010 року відбувся візит делегації Національного космічного агентства України на чолі з Генеральним директором НКАУ до Королівства Саудівська Аравія. Під час візиту було підписано Угоду між Урядом України та Урядом Королівства Саудівська Аравія про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях.

Треба відзначити співробітництво між Україною та Саудівською Аравією в рамках Міжнародного енергетичного форуму. У цьому зв’язку, Саудівська Аравія високо оцінює рівень відносин з Україною та розглядає Україну як важливу державу в світовій енергетичній системі. З метою участі на Надзвичайному засіданні МЕФ, 21-22 лютого 2011 року відбувся візит радника Міністра енергетики та вугільної промисловості України О.К.Грищенко до Королівства Саудівська Аравія. В ході проведення Надзвичайного засідання МЕФ відбулося урочисте підписання главами делегацій 86 країн світу Статуту Форуму.

Помітна активізація відстежується також у культурно-гуманітарних відносинах між Україною та Саудівською Аравією. Варто відзначити візит у лютому 2011 року до Саудівської Аравії делегації Федерації гандболу України, в ході якого було проведено переговори з саудівськими колегами щодо налагодження співробітництва.

Серйозним поштовхом до розвитку відносин між нашими країнами у політичній та військово-технічній сфері став візит в Україну помічника міністра оборони та авіації КСА принца Халеда бін Султана, який відбувся 19-21 квітня 2011 року. У ході візиту відбулись зустрічі саудівського посадовця з Прем‘єр-міністром України, Міністром закордонних справ та Міністром оборони України.

У травні 2011р. було організовано візит до України керівництва компанії «Ар-Раджхі Інвестмент», дочірньої компанії найбільшого у КСА холдингу «Ар-Раджхі Груп». У ході візиту було організовано зустрічі саудівських підприємців з керівництвом компанії «Хлібінвестбуд» та Державної продовольчо-зернової корпорації.

1-4 червня 2011 р. в Україні з візитом перебував Міністр сільського господарства Саудівської Аравії Фахд Бальгунейм. Саудівський чинник взяв участь у церемонії відкриття Міжнародної виставки «Агро-2011» та провів переговори з Міністром аграрної політики та продовольства України, в ході яких було підкреслено, що Королівство зацікавлено у співпраці з Україною у галузі сільського господарства.

1-4 вересня 2011 р. з офіційним візитом в Україні перебував Міністр фінансів Королівства Саудівська Аравія Ібрагім Аль-Ассаф, який провів переговори з Прем’єр-міністром та Міністром фінансів України, результатом яких стало підписання Конвенції між Урядом України та Урядом Королівства Саудівська Аравія про уникнення подвійного оподаткування та обговорення співробітництва у сфері інвестиційних проектів.

18-19 жовтня 2011 р. у Києві відбулося Четверте засідання Міжурядової спільної українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. В ході проведення Міжурядової комісії голова її саудівської частини, Міністр транспорту КСА д-р Джубара бін Ід Ас-Сурайсарі зустрівся із заступником Міністра інфраструктури України, на якій сторони обговорили актуальні питання двосторонніх відносин у сфері транспорту, а також визначили напрямки подальшого розвитку взаємного співробітництва, зокрема можливої участі українських підприємств у саудівському національному проекті з будівництва магістральної залізниці, яка має поєднати два найбільших торговельних та портових міста Саудівської Аравії --  Джидду та Дамам.

Д-р Джубара Ас-Сурайсарі також провів зустріч з Першим віце-прем’єр-міністром України, Міністром економічного розвитку і торгівлі України, Головою української частини Міжурядової спільної українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, в ході якої був обговорений стан українсько-саудівських відносин у торговельно-економічній сфері.

19-21 жовтня 2011 р. Україну відвідав з офіційним візитом Голова Консультативної Ради (парламенту) КСА шейх Абдалла Аль аш-Шейх, який провів зустрічі з керівниками Верховної Ради та МЗС України. 

22 жовтня 2011 р. Саудівську Аравію з одноденним спеціальним візитом відвідав Міністр оборони України, який взяв участь у траурній церемонії у зв’язку з кончиною Спадкоємного принца КСА Султана бін Абдулазіза Аль-Сауда.

21-24 листопада 2011 р. у Королівстві перебував з офіційним візитом Міністр аграрної політики та продовольства України, який провів зустрічі з міністрами сільського господарства та фінансів Саудівської Аравії, а також з представниками ділових та бізнесових кіл Королівства, зокрема керівниками таких саудівських компаній як «Ар-Раджхі», «Аль-Мараі» та «Араско», які є лідерами на сільськогосподарському ринку Саудівської Аравії.

26-27 грудня 2011 р. відбувся візит до Саудівської Аравії Міністра закордонних справ України К.І. Грищенка, в рамках якого відбулися зустрічі з Міністром оборони Саудівської Аравії принцом Салманом бін Абдулазізом Аль-Саудом, Міністром закордонних справ КСА принцом Саудом Аль-Фейсалом, заступником Голови Консультативної Ради КСА Мухамадом Аль-Джафарі, Міністром сільського господарства Саудівської Аравії д-ром Фахдом Бальгунеймом, Міністром транспорту КСА д-ром, Головою саудівської частини спільної Міжурядової українсько-саудівської комісії Джубарою Ас-Сурайсарі, Міністром муніципального господарства КСА принцом Мансуром Аль-Саудом та Генеральним секретарем РСАДПЗ Абдулатіфом Аз-Заяні.

У рамках візиту керівника зовнішньополітичного відомства України до КСА відбувся бізнес форум за участю провідних представників ділових кіл Саудівської Аравії, під час якого представники ділових кіл мали можливість налагодити безпосередні контакти та укласти відповідні домовленості з представниками провідних ділових кіл України.

13-15 січня 2012 р. в Королівстві перебувала з візитом делегація Національного банку України, яка провела зустріч з Міністром фінансів Саудіської Аравії.

28-31 травня 2012 р. відбувся візит до України депутатської групи міжпарламентської дружби з Україною Консультативної Ради КСА, яка провела зустрічі у Верховній Раді України та МЗС України.

18 червня 2012 р. відбувся протокольний візит до КСА української делегації на чолі з Міністром оборони України для висловлення співчуття у зв’язку із смертю Спадкоємного принца Наєфа бін Абдулазіза Аль Сауда.

1-5 червня 2013 р. відбувся візит до КСА Міністра аграрної політики та продовольства України, який провів зустрічі з представниками вищого керівництва КСА, зокрема Міністрами транспорту та сільського господарства КСА. У рамках візиту відбувся українсько-саудівський бізнес-форум.

19-22 листопада 2013 р. в Саудівській Аравії з візитом перебувала делегація Міністерства аграрної політики та продовольства України на чолі із заступником Міністра В.М.Давиденком. Метою візиту було надання сприяння розвитку двостороннього українсько-саудівського співробітництва у сфері сільського господарства та тваринництва, а також обговорення можливостей створення спільних українсько-саудівських підприємств з вівчарства на території України. У ході візиту були проведені зустрічі з заступником міністра сільського господарства КСА з питань тваринництва С.аль-Нохаітом, виконавчим директором Саудівської корпорації з інвестування у сфері сільського господарства та тваринництва (SALIC) А.аль-Дубаіхі, генеральним директором з питань міжнародної торгівлі Міністерства торгівлі та промисловості КСА І.аль-Хобішем, виконавчим директором Саудівської адміністрації з продовольства та медикаментів М.аль-Мешалем та керівництвом компаній «ас-Сафі» та «аль-Мараі», які відіграють провідну роль на сільськогосподарському ринку Саудівської Аравії.

26 серпня – 1 вересня 2014 р. в Україні з візитом перебувала делегація Міністерства сільського господарства Саудівської Аравії, метою якого стало ознайомлення саудівських фахівців з системою контролю та безпечністю харчових продуктів українського виробництва, а також дотриманням Україною належної епізоотичної ситуації.

24 січня 2015 р. – відбувся робочий візит до КСА Президента України П.О.Порошенка, який зустрівся з Королем Салманом для висловлення співчуттів у зв’язку з кончиною Короля Абдалли.

22-24 травня 2016 р. – офіційний візит делегації депутатської групи Верховної Ради України  з міжпарламентських зв’язків з Саудівською Аравією, яка взяла участь в засіданні парламентської групи саудівсько-української дружби та провела зустрічі з міністром транспорту КСА - головою саудівської частини Міжурядової українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного співробітництва, віце-президентом Саудівського фонду розвитку, а також керівниками Ради торговельно-промислових палат КСА та Торговельно-промислової палати Ер-Ріяду.

Політичний діалог

Контакти на найвищому рівні:

17-19 січня 2003 р. - офіційний візит Президента України до Саудівської Аравії.

24 січня 2015 р. – робочий візит до КСА Президента України П.О.Порошенка

Контакти на високому рівні:

квітень 1993 р. - офіційний візит Прем’єр-міністра України до Королівства Саудівська Аравія;

19-21 квітня 2011 р. - візит в Україну помічника міністра оборони та авіації КСА принца Халеда бін Султана.

1-4 червня 2011 р. – офіційний візит в Україну Міністра сільського господарства Саудівської Аравії Фахда Бальгунейма.

1-4 вересня 2011 р. - офіційний візит в Україну Міністра фінансів Королівства Саудівська Аравія Ібрагіма аль-Ассафа

18-19 жовтня 2011 р. – офіційний візит в Україну Міністра транспорту КСА д-р Джубара бін Ід ас-Сурайсарі для участі у Четвертому засіданні Міжурядової українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва.

19-21 жовтня 2011 р. - офіційний візит в Україну Голови Консультативної Ради (парламенту) КСА шейха Абдалли Аль аш-Шейха.

22 жовтня 2011 р. - спеціальний візит до КСА Міністра оборони України.

21-24 листопада 2011 р. - офіційний візит до КСА Міністра аграрної політики та продовольства України.

26-27 грудня 2011 р. - офіційний візит до КСА Міністра закордонних справ України.

18 червня 2012 р. -  протокольний візит до КСА української делегації на чолі з Міністром оборони України.

1-5 червня 2013 р. - офіційний візит до КСА Міністра аграрної політики та продовольства України.