Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

, Київ 19:38

Політичні відносини між Україною та Саудівською Аравією

Історія двосторонніх відносин

Українсько-саудівські двосторонні відносини були започатковані під час візиту до Ер-Ріяду у квітні 1993 року української урядової делегації на чолі з Прем'єр-міністром України Л.Д.Кучмою.

14 квітня 1993 року Міністри закордонних справ двох держав підписали «Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Саудівська Аравія» на рівні посольств.

17 грудня 1993 року Верховна Рада України прийняла постанову про відкриття Посольства України в Ер-Ріяді, яке почало функціонувати з 24 червня 1996 року.

Посольство Саудівської Аравії розпочало свою діяльність у Києві в липні 2009 року. 13 травня 2010 року до Києва прибув перший посол Королівства Саудівська Аравія в Україні Джудія Альхазаль.

Процесу розвитку українсько-саудівських відносин сприяв візит до Ер-Ріяду Президента України Л.Д. Кучми, який було проведено з 17 по 19 січня 2003 року.

Відбулися зустрічі і переговори Глави Української держави з Королем Саудівської Аравії Фагдом бін Абдулазізом, Спадкоємним принцом, Віце-прем’єр-міністром, Командувачем Національною гвардією Абдуллою бін Абдулазізом, Міністром закордонних справ принцом Саудом Аль-Фейсалом, Міністром промисловості та електроенергетики Гашимом Ямані, а також Генеральним секретарем Ради співробітництва арабських держав Перської затоки Абдурахманом Аль-Атиєю (котрий відвідав Україну в червні 2004 року).

У липні 2004 року в м. Джидда відбулося перше спільне засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. З української сторони Комісію очолював Міністр економіки та з питань європейської інтеграції М.І. Деркач, з саудівської сторони – Міністр торгівлі та промисловості Гашим Ямані.

9-12 лютого 2009 року в Ер-Ріяді перебувала делегація Верховної Ради України, яку очолював Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах, член депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків із Саудівською Аравією О.Г.Білорус.

29-30 жовтня 2009 року під час візиту до України заступника Міністра закордонних справ КСА Х.Аль-Джиндана було підписано протокол про проведення політичних консультацій між МЗС України та КСА.

19-21 жовтня 2011 року Україну відвідав з офіційним візитом Голова Консультативної Ради Аш-Шура (парламенту) КСА шейх Абдалла Аль аш-Шейх, який провів зустрічі з керівниками Верховної Ради та МЗС України. 

26-27 грудня 2011 року відбувся візит до Саудівської Аравії Міністра закордонних справ України К.І. Грищенка, в рамках якого відбулися зустрічі з Міністром оборони Саудівської Аравії принцом Салманом бін Абдулазізом Аль-Саудом, Міністром закордонних справ КСА Саудом Аль-Фейсалом, заступником Голови Консультативної Ради КСА Мухамадом Аль-Джафарі, Міністром сільського господарства КСА Фагдом Бальгунеймом, Міністром транспорту, Головою саудівської частини спільної Міжурядової українсько-саудівської комісії Джубарою Ас-Сурайсарі, Міністром муніципального господарства КСА принцом Мансуром Аль-Саудом та Генеральним секретарем РСАДПЗ Абдулатіфом Аз-Заяні.

24 січня 2015 року відбувся робочий візит до КСА Президента України П.О.Порошенка, який зустрівся з Королем Салманом бін Абдулазізом для висловлення співчуття у зв’язку з кончиною Короля Абдалли бін Абдулазіза.

22-24 травня 2016 року відбувся офіційний візит делегації депутатської групи Верховної Ради України  з міжпарламентських зв’язків з Саудівською Аравією, яка взяла участь в засіданні парламентської групи саудівсько-української дружби та провела зустрічі з міністром транспорту КСА – головою саудівської частини Міжурядової українсько-саудівської комісії з торговельно-економічного співробітництва, віце-президентом Саудівського фонду розвитку, а також керівниками Ради торговельно-промислових палат КСА та Торговельно-промислової палати Ер-Ріяду.

5-6 квітня 2017 року в м. Ер-Ріяд відбулося П’яте засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва під головуванням міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового та міністра транспорту Саудівської Аравії Сулеймана Аль-Хамдана.

За результатами роботи сторони підписали протокол П’ятого засідання Комісії, визначили обопільні кроки для підготовки до підписання низки двосторонніх документів, домовилися активізувати двостороннє співробітництво в сферах торгівлі, сільського господарства, енергетики, інвестицій, освіти і туризму.

Упродовж 15-21 травня 2017 року в Україні перебувала офіційна делегація Консультативної Ради Аш-Шура Королівства Саудівська Аравія, представлена на рівні членів міжпарламентської групи дружби з нашою державою.

Учасники делегації провели ряд зустрічей по лінії Верховної Ради України, у т.ч. із Першим Віце-спікером І.Геращенко та Головою Комітету у закордонних справах Г.Гопко. Предметом переговорів стало розширення існуючих та пошук нових форм розвитку двосторонніх відносин між Україною і Королівством Саудівська Аравія, зокрема за підтримки законодавчих органів обох країн.

31 жовтня - 01 листопада 2017 року Президент України П.О.Порошенко здійснив офіційний візит до Королівства Саудівська Аравія з метою проведення двосторонніх переговорів на високому та найвищому рівнях.

В Ер-Ріяді відбулися окремі зустрічі Глави Української держави з Королем Саудівської Аравії Салманом бін Абдулазізом Аль Саудом, Міністром довкілля, водних ресурсів та сільського господарства КСА А.Аль-Фадлі, Керуючим директором Публічного інвестиційного фонду КСА Я.Ар-Румаяном, а також Генеральним секретарем Ради співробітництва арабських держав Перської затоки А.Аз-Заяні. Окремо пройшла зустріч Міністрів закордонних справ України та Королівства Саудівська Аравія П.А.Клімкіна та А.Аль-Джубейра.

У рамках візиту відбулося обговорення широкого кола питань співробітництва між обома країни в політичній, торговельно-економічній, інвестиційній, військово-технічній і гуманітарній сферах.

Королівство Саудівська Аравія було однією зі 100 держав, які 27 березня 2014 року підтримали резолюцію Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України».

15 листопада 2016 року при голосуванні в 3-у комітеті ГА ООН Саудівська Аравія підтримала резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)», підтвердивши повторно свою позицію при розгляді відповідної резолюції в рамках 71-ї сесії ГА ООН 19 грудня 2016 року.

Політичний діалог

Контакти на найвищому рівні:

17-19 січня 2003 р. – офіційний візит Президента України Л.Д.Кучми до Королівства Саудівська Аравія;

24 січня 2015 р. – робочий візит Президента України П.О.Порошенка до Королівства Саудівська Аравія;

31 жовтня - 01 листопада 2017 р. – офіційний візит Президента України П.О.Порошенка до Королівства Саудівська Аравія.

Контакти на високому та міжміністерському рівні:

1993 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України;

1996 р. – візит заступника голови Держкомміграції України;

1997 р. – візит Міністра зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України;

2003 р. – візит голови Державної туристичної адміністрації України;

2010 р. – візит делегації Національного космічного агентства України;

2010 р. – візит заступника Міністра оборони КСА;

2011 р. – візит Міністра сільського господарства КСА;

2011 р. – візит Міністра фінансів КСА;

2011 р. – візит Міністр аграрної політики та продовольства України;

2011 р. – офіційний візит голови Консультативної ради КСА;

2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України;

2013 р. – візит Міністра аграрної політики та продовольства України;

2013 р. – візит делегації на чолі із заступником Міністра аграрної політики та продовольства України.