Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

, Київ 19:42

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Саудівською Аравією

Протягом останнього десятиліття робота Посольства України на культурно-гуманітарному напрямку, в основному, зосереджувалася на таких напрямах як пропагування проведення в Україні фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу Євро-2012, сприяння участі представників Саудівської Аравії у Міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще!» упродовж 2011-2013 рр., удосконалення відповідної договірно-правової бази двосторонніх українсько-саудівських відносин, налагодження двостороннього співробітництва у таких областях як медицина, вища освіта та туризм.

Співробітництво між Україною та КСА у сфері освіти і науки обмежується наданням послуг у навчанні невеликої кількості саудівських підданих у вищих навчальних закладах України. Наразі в них навчається 26 саудівських студентів.

Водночас, проблемним питанням на згаданому напрямі залишається невизнання в КСА дипломів медичних закладів України (виданих після 29 грудня 2008 р.).

У рамках П’ятого засідання Міжурядової українсько-саудівської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва (05-06 квітня 2017 р., Ер-Ріяд) українська сторона звернулася до саудівських партнерів з проханням переглянути вказане рішення. Зазначене питання порушувалося також у ході зустрічей по лінії керівництва МОЗ КСА.

Медична сфера культурно-гуманітарного співробітництва останнім часом набула більш актуального характеру через активізацію роботи по виходу на саудівський ринок медичних послуг Міжнародної клініки відновного лікування (м. Трускавець) на чолі з її директором, проф. В.І.Козявкіним, який у 2016-2017 рр. неодноразово відвідував КСА, зокрема для участі в ІІІ-ій Міжнародній виставці для осіб з особливими потребами (квітень 2016 р., м. Ер-Ріяд), де виступив перед учасниками з лекцією про особливості свого реабілітаційного методу.

Під час перебування в КСА у період 19-23 листопада 2017 р. делегація Міжнародної клініки відновного лікування відвідала одні з найбільших в країні комплекси медично-соціального характеру у сфері медичної реабілітації і фізіотерапії – Містечко гуманітарних послуг імені Султана бін Абдулазіза та Асоціацію дітей-інвалідів КСА, де була детально ознайомлена з принципами діяльності згаданих закладів та провела предметні переговори з їхнім керівництвом щодо можливих шляхів подальшої двосторонньої співпраці.

Візит генерального директора Міжнародної клініки відновного лікування проф. В.І.Козявкіна у значній мірі сприяв подальшому розширенню обізнаності фахової аудиторії Королівства (особливо з огляду на відвідання України у вересні 2017 р. фахівцями МОЗ КСА у галузі реабілітації та фізіотерапії) з розробленою ним методикою лікування, яка набула визнання на міжнародному рівні.

Важливим напрямом культурно-гуманітарного співробітництва є сфера туризму, враховуючи досить суттєву зацікавленість саудівських громадян у відвідуванні України з метою відпочинку та отримання кваліфікованого й відносно недорогого медичного обслуговування.

11-12 лютого 2018 р. Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія вперше взяло участь у найбільш знаковій події культурно-соціального життя країни – 32-му щорічному фестивалі національної спадщини та культури «Аль-Дженадрія», який проходив під егідою Короля Салмана бін Абдулазіза Аль Сауда.

Відвідувачі вітчизняного павільйону, розташованого на території експозиційного комплексу місцевого МЗС, отримали можливість ознайомитися із мистецтвом вишивки та традиціями петриківського розпису, виставкою робіт місцевої української художниці І.Літвінової (котра також провела майстер-клас з малювання для дітей), останніми виданнями творів української літератури в перекладі арабською мовою, головними туристичними напрямками України, як і продегустувати продукцію кондитерських компаній нашої держави і відомі страви з її кулінарії.

Водночас, рішення Уряду України (постанова від 01.03.2017 р. № 118 «Про затвердження Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію»), яке набрало чинності з 16 квітня 2017 р., щодо запровадження оформлення туристичних та ділових віз для підданих арабських монархій Перської затоки в аеропортах Бориспіль, Жуляни та Одеса очікувано сприятиме активізації туристичних подорожей підданих КСА до нашої держави.

З культурно-гуманітарною сферою співробітництва, зокрема розвитком туризму, тісно пов’язане також питання паломництва (хаджу) українських мусульман до розташованих на території Королівства головних святинь релігії ісламу – міст Мекка та Медина.

Договірно-правова база українсько-саудівських відносин на культурно-гуманітарному напрямі, на теперішньому етапі, складається з міжурядової угоди про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях, меморандуму про взаєморозуміння щодо співпраці та обміну новинами між УНІА «Укрінформ» та Саудівським пресовим агентством, програми співробітництва між Дипломатичною академією України імені Геннадія Удовенка при МЗС України та Інститутом дипломатичних досліджень імені принца Сауда Аль-Файсала МЗС КСА.