Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

, Київ 15:55

Торгово-економічне співробітництво

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Султанатом Оман відзначається досить суттєвим  рівнем торговельного обігу і водночас нестабільною динамікою його розвитку.

Так, у 2011 р. обсяг товарообігу між Україною та Султанатом Оман склав 20 млн. дол. США, з яких 19 млн. припало на український експорт до Оману. При цьому зростання українського експорту до Оману у порівнянні з 2010 р. становило 129%. 

Протягом 2012 р. товарообіг між Україною та Султанатом Оман склав вже  71 млн. дол. США (зростання більш ніж утричі від показників 2011 р). При цьому український експорт до Султанату становив 69,3 млн. дол. США (зростання 345,5%), імпорт з Оману – 1,4 млн. дол. США (зростання – 141%).

Протягом 2013-2014 рр. спостерігалось певне падіння показників торгівлі через зменшення експорту з України чорних металів. Зокрема в 2013 р. товарообіг між Україною та Султанатом Оман   склав близько 52 млн. дол. США, зокрема український експорт  50 млн. дол. США, в той час як імпорт з Оману – 1,4 млн. дол. США.

У 2014 р. товарообіг між Україною та Султанатом Оман склав 49 млн. дол. США, зокрема український експорт  до Оману - 35 млн. дол. США (70,3% від показників 2013 р.), в той час як імпорт з Оману – 14 млн. дол. США (991,8%). Позитивне для України сальдо торгівлі становило 21 млн. дол. США.

У січні 2015 р. спостерігалося суттєве зростання усіх показників двостороннього товарообігу. Зокрема, експорт товарів з України становив 2,8 млн. дол. США або 238,8% від показників січня 2014 р., в той час як імпорт товарів з Оману – 55 тис. дол. США (131,5%).    

Зазначені показники українсько-оманської двосторонньої торгівлі є значно меншими від тих, які були характерними для найбільш успішного в цьому плані 2008 року, коли товарообіг між двома країнами становив 177,5 млн. дол. США. Падіння обсягів торгівлі стало результатом світової фінансово-економічної кризи, внаслідок якої Султанат Оман став менше імпортувати металургійної продукції.

Водночас, такий перебіг подій засвідчив вразливість експортної політики України стосовно Оману, адже головною статтею українського експорту до Султанату Оман протягом 2014 р. стали жири та олії тваринного та рослинного походження (93% від загальних експортних показників).  Водночас, протягом минулих років основним експортним товаром України щодо Оману були чорні метали, які значною мірою реекспортувалися до інших країн.

Структура українського експорту потребує розширення за рахунок номенклатури товарів українського походження з високою доданою вартістю. Наразі очікується подальше зростання двостороннього товарообігу між Україною та Оманом, що підтверджується постійним попитом оманської сторони на традиційні позиції українського експорту. Водночас, оманська сторона зацікавлена в імпорті з України, окрім металопродукції, різних видів металообробного та машинобудівного обладнання, продукції сільського господарства, обладнання для електростанцій, нових технологій з використання водних ресурсів, спеціальної техніки тощо.

При цьому двостороннє співробітництво за межами торгівлі товарами наразі обмежується домовленістю двох країн про розташування Державним конструкторським бюро «Південне» на території Султанату протягом 2006-2011 рр. тимчасового вимірювального пункту для виконання наукової космічної програми щодо відстеження траєкторії польоту космічних апаратів.

Перспективною є участь українських компаній у розвитку транспортної інфраструктури Оману. Це стосується, зокрема, розвитку мережі громадського транспорту у найбільших містах країни (Маскат, Салала), вдосконалення та модернізації портової інфраструктури.